«ایران در خاموشی» چهار جعبه‌ابزار قطع اینترنت تهیه کرده است که می‌توانید آن‌ها را در جایی امن دانلود و ذخیره کنید تا در صورت قطعی اینترنت، در دسترس داشته باشید.

بسیاری از این ابزارها از فناوری‌هایی استفاده می‌کنند که هنوز جدید و ناآشنا هستند و در موقعیت‌های واقعی امتحان نشده‌اند. به همین دلیل نمی‌توان به صورت قطعی و روشن پیشنهاد کرد که در شرایطی که ارتباط اینترنتی، محدود و یا کاملا قطع است، کدام یک از آن‌ها خوب عمل می‌کنند‌.

ما در این بخش سعی می‌کنیم تا نقاط قوت بالفعل این ابزارها را نشان بدهیم و در عین حال خطرات امنیتی و ناشناخته‌های بعضی از این ابزارها را نیز مشخص کنیم.

 

این چهار جعبه‌ابزار شامل جعبه‌ابزار روزمره، جعبه‌ابزار اختلال، جعبه‌ابزار قطع اینترنت و جعبه‌ابزار خاموشی کامل است. از طریق این چهار جعبه‌ابزار می‌توانید ابزارهایی که در حال حاضر برای دستیابی به اطلاعات در حالت روزمره، در هنگام قطعی بخشی از اینترنت، و یا قطعی کامل اینترنت در دسترس هستند استفاده کنید.

جعبه‌ابزار همراه

 ما در جعبه‌ابزار همراه، تعدادی از اپلیکیشن‌های کاربردی را گردآوردیم تا به بالا بردن امنیت دیجیتال شما برای شرکت در تظاهرات یا برنامه‌های اعتراضی کمک کند. جز این، توصیه‌هایی جمع‌آوری کرده‌ایم تا احتمال دسترسی دیگران به داده‌های شخصی و اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان را تا حد ممکن پایین بیاورید.

 

جعبه‌ابزار روزمره

جعبه‌ابزار روزمره شامل ابزارهایی برای استفاده روزمره است که شما می‌توانید برای ایمن نگه‌داشتن مکاتبات و تماس‌های خود، یا دور زدن فیلترینگ‌های معمول، و همین‌طور برای جلوگیری از افشای نام خود در فضای آنلاین از آن‌ها بهره ببرید. اما حواستان باشد که بسیاری از ابزارهای این جعبه، در زمان قطع اینترنت موثر نیستند.

جعبه‌ابزار اختلال در اینترنت

جعبه‌ابزار اختلال در اینترنت می‌تواند در زمانی که ارتباط اینترنتی شما دچار اختلال می‌شود به کار بیاید. ابزارهای این جعبه طوری طراحی شده‌اند که به شما اجازه می‌دهند بتوانید در شبکه‌های اجتماعی فعال بمانید و به محض وصل شدن اینترنت، اطلاعات و اخبار را به مخاطبان و دوستان خود برسانید.

جعبه‌ابزار قطع اینترنت

جعبه‌ابزار قطع اینترنت ابزارهایی دارد که در زمان قطع طولانی مدت اینترنت، مانند اتفاقی که در آبان ماه ۱۳۹۸ رخ داد، قابل استفاده هستند. در این مورد به‌خصوص، وقتی دسترسی به اینترنت جهانی محدود شده بود، اینترنت ملی همچنان قابل دسترسی بود. ابزارهای این جعبه به شما اجازه می‌دهند تا با جهان خارج از کشور در ارتباط بمانید و به اطلاعات دسترسی داشته باشید.

جعبه‌ابزار خاموشی کامل

جعبه‌ابزار خاموشی کامل شامل ابزاری است که ممکن است در زمان قطع کامل اینترنت، وقتی که حتی شبکه اینترنت ملی هم محدود شده، به کار بیاید.

طرز کار با بعضی از این ابزارها ممکن است کاملاً سرراست نباشد و شما برای اینکه بخواهید به شکلی امن و موثر از آن‌ها استفاده کنید نیاز به راهنما و توضیح داشته باشید. به همین منظور، ما راهنماهایی را که در حال حاضر برای این ابزار موجود است، گرد هم آورده‌ایم.

«ایران در خاموشی» در چند ماه آینده راهنماهای بیشتری را برای آمادگی در برابر قطعی اینترنت منتشر خواهد کرد.

تاکید می‌کنیم که ابزار‌هایی که در این‌جا منتشر کرده‌ایم ابزارهایی هستند که پژوهشگران ما آن‌ها را موثرترین روش‌ها برای برقرار نگه‌داشتن ارتباط و دسترسی به اطلاعات در زمان قطعی اینترنت، می‌دانند.

این جعبه‌ابزار را دانلود کنید تا در زمان قطعی اینترنت بتوانید با دیگران تماس بگیرید و به اطلاعات دسترسی داشته باشید

لطفاً به این موضوع توجه کنید که تمام این ابزارها لزوما در زمینه‌ی حفظ امنیت دیجیتال، ناشناس ماندن و حفظ حریم خصوصی شما، به درستی عمل نخواهند کرد. ما ابزارهایی را که خطر ناامنی حریم شخصی در آن‌ها شناسایی شده، مشخص کرده‌ایم، و توصیه می‌کنیم در مواقع بحرانی، با احتیاط زیاد از آن‌ها برای برقراری ارتباط و دسترسی به اطلاعات استفاده کنید.

اگر شما از این ابزارها استفاده کرده‌اید، یا اگر خودتان در این زمینه تحقیق می‌کنید، مشتاقیم که نظرات شما را درباره‌ی امنیت و کارایی این ابزار در موقعیت‌های قطع اینترنت بشنویم. می‌توانید نظرات خود را در بخش تجربیات شما با ما در میان بگذارید.