ایران در خاموشی چیست؟

اگر می‌خواهید در زمان قطع اینترنت ارتباط خود را با مخاطبان، دوستان و دنیای بیرون حفظ کنید، بسیار مهم است که از قبل آماده باشید.

زمانی که دیگر ارتباط شما با اینترنت جهانی قطع شده، گزینه‌های موجود بسیار محدودتر خواهد بود. دیگر نمی‌توانید ابزار یا اپلیکیشنی دانلود کنید، یا روی اینترنت به دنبال دستورالعمل‌های لازم برای اتصال بگردید.

اگر می‌خواهید ارتباط و اتصال خود را حفظ کنید، از الان باید برنامه‌ریزی را شروع کنید.

گروه «ایران در خاموشی» تلاش کرده است تا ابزارهای موجودی را که ادعا می‌کنند در زمان قطع یا اختلال اینترنت پایدار هستند، پیدا کند. ما این ابزارها را در قالب چهار جعبه‌ابزار به منظور استفاده در چهار موقعیت مختلف ارائه می‌دهیم.

البته تمام این ابزارها در نهایت به شکل کامل کارایی نخواهند داشت، همه‌ی آن‌ها برای استفاده در زمان قطعی اینترنت در ایران مناسب نخواهند بود و ما خطرات و نگرانی‌های مربوط به این ابزارها را – هر جا که این خطرات برایمان قابل شناسایی باشند – مشخص خواهیم کرد.

بدین ترتیب وبسایت ایران در خاموشی، دستورالعمل و راهنمای ساده‌ی استفاده از ابزارها را جمع‌آوری کرده و در ماه‌های آینده نیز راهنماهای بیشتری برای آمادگی در برابر قطعی اینترنت منتشر خواهد کرد. همچنین و گاه به گاه این جعبه ابزارها به روزرسانی خواهند شد تا جدیدترین نسخه از برنامه‌های پیشنهادی را ارائه و یا ابزارهای نوظهوری را اضافه کنند. ما همچنین تمام جعبه ابزارهای وبسایت را یک جا و در جعبه ابزار آفلاین، به زبان دیگر قومیت‌‌های ساکن در ایران از جمله بلوچی، ترکی، کردی و عربی ترجمه کرده‌ایم تا این ابزار در اقصی نقاط ایران در دسترس کاربران قرار گیرد.

اگر علاقه‌مند هستید و حاضرید درباره هر کدام از ابزارهایی که «ایران در خاموشی» ارائه می‌دهد، بازخورد و نظر خود را به ما منتقل کنید، بسیار قدردان کمک شما خواهیم بود. می‌توانید نظرات خود را در بخش تجربیات شما اضافه کنید.

ما همچنین کتابخانه‌ای از منابع در بخش مرکز اطالعات در اختیار شما می‌گذاریم که در زمینه‌ی راه‌های برنامه‌ریزی پیش از اختلال و کاهش تأثیرات قطع شدن و اختلال اینترنت به شما کمک می‌کنند. این مرکز منابع، حاصل کار تعدادی از متخصصان و موسسات امنیت دیجیتال را یک‌جا جمع‌آوری می‌کند تا توصیه‌های مهمی درباره اینکه چگونه امنیت خود را حفظ کنید و در عین حال در زمان قطع اینترنت به اطلاعات و افراد دسترسی داشته باشید، به شما ارائه دهد.

 

در این بخش همچنین برای هر ابزاری که در جعبه ابزارهای مختلف وبسایت معرفی شده است، یک راهنمای آموزشی ساده‌ی نصب و استفاده در نظر گرفته شده است تا به وسیله آن هر فردی با هر میزان دانش دیجیتال بتواند از این ابزارها در زمان خاموشی اینترنت بهره ببرد.

چرا قطع اینترنت خطرناک است؟

قطع شدن اینترنت و اختالل در آن، به شکلی بنیادین حقوق بشر را هم در فضای آنلاین و هم در دنیای واقعی نقض می‌کند.

علاوه بر محدود کردن حق بنیادین آزادی بیان شهروندان، قطع اینترنت پرده‌ای از تاریکی ایجاد می‌کند که در پس آن سرکوب، بازداشت‌ها و خشونت حکومت که در فضای واقعی صورت گرفته، پنهان می‌شود.

 

این نوع تخطی‌ها در پشت این پرده تاریک رخ می‌دهند، بدون آن‌که شهروندان بتوانند آن‌ها را ثبت کنند، در فضای آنلاین به اشتراک بگذارند و یا از آن‌ها به عنوان مدرکی استفاده کنند تا مسئوالن مجبور به پاسخگویی شوند.

پروژه‌ی ایران در خاموشی توسط چه کسانی اداره می‌شود؟

ایران در خاموشی پروژه‌ای است که سازمان میان گروه  آن را اداره می‌کند.

این وب‌سایت برای نخستین بار توسط سازمان Small Media راه‌اندازی شده بود.