معرفی ابزارهای جدید برای استفاده در زمان قطعی اینترنت

فیلتربان
فیلتربان

گروه «ایران در خاموشی» در راستای کمک به حفظ ارتباط در هنگام قطعی اینترنت، مانند آن‌چه در آبان ماه سال ۱۳۹۸ اتفاق افتاد، اطلاعات موجود در بخش جعبه‌ابزار وبسایت خود را به روز رسانی کرده است. این به روزرسانی شامل اطلاعاتی در مورد مرورگر CENO با امکان مرورگری همتا به همتا (peer-to-peer) ، پیام‌رسان رمزگذاری شده سایلنس، و پیام‌رسان رمزگذاری شده دلتاچت است که از سرورهای ایمیل برای رساندن پیام به سایر کاربران استفاده می‌کند.

مرورگر CENO

ابتدا نگاهی بیندازیم به مرورگر CENO.

این اپ سعی می‌کند مشکل دستیابی به اطلاعات را در هنگام قطعی اینترنت برطرف کند. مرورگر CENO هنگامی به کار می‌آید که دسترسی به اینترنت جهانی قطع شده باشد اما شبکه ملی اطلاعات در دسترس باشد.

این اپ از فناوری همتا به همتا برای مرور وب استفاده می‌کند. به این معنی که برای بارگذاری صفحه، از داده‌های ذخیره‌شده سایت‌های پربیننده در مرورگر CENO سایر کاربران، که به شبکه ملی اطلاعات یا سایر شبکه‌های محلی متصل هستند، استفاده می‌کند. روندی که می‌توان گفت شبیه «تورنت‌کردن» صفحه‌های وب از سایر کاربران مرورگر CENO است.

این مرورگر نیازمند تعداد زیادی کاربر است تا بهترین کارایی را داشته باشد، اما در هر صورت راه حلی جالب‌ توجه در هنگام قطعی اینترنت است. در هفته‌های پیش‌رو اطلاعات بیشتری در مورد این ابزار ارائه خواهیم کرد.

سایلنس و دلتاچت

دو ابزار دیگری که از آن‌ها نام بردیم سایلنس (Silence) و دلتاچت (Delta Chat) هستند. هر دوی آن‌ها امکان برقراری ارتباط رمزگذاری شده در هنگام قطعی اینترنت را فراهم می‌کنند. این ارتباط از طریق زیربناهایی برقرار می‌شود که در هنگام قطعی اینترنت همچنان کار می‌کنند: شبکه‌ اس‌ام‌اس (پیام متنی کوتاه)‌ و شبکه‌های داخلی سرور ایمیل. در نتیجه اگر مجددا شاهد قطعی اینترنت، مشابه آن‌چه در آبان ۱۳۹۸ اتفاق افتاد باشیم، استفاده از این دو ابزار می‌تواند از پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام و واتس‌اپ که نیازمند دسترسی به اینترنت هستند، راحت‌تر باشد.

اما از آن‌جایی که این ابزارها از خدمات داخلی اس‌ام‌اس و سرورهای داخلی ایمیل استفاده می‌کنند، نمی‌توان به طور کامل به آن‌ها از نظر امنیتی اطمینان کرد. این دو ابزار در مقابل مداخلات احتمالی دولت آسیب‌پذیر هستند،

بنابراین به شدت توصیه می‌کنیم برای به اشتراک گذاری اطلاعات حساس از آن‌ها استفاده نکنید.

برای اطلاعات بیشتر از این‌که در چه مواقعی این ابزار می‌توانند برای شما مفید باشند، جعبه ابزار خاموشی را که به تازگی به روزرسانی کرده‌ایم بخوانید.

به اشتراک بگذارید