برو به محتوای اصلی

جعبه ابزار خاموشی

جعبه‌ابزار خاموشی کامل

جعبهابزار آفلاین را دانلود کنید (.html)جعبهابزار آفلاین را دانلود کنید (.pdf)
پرش به فهرست

قطع اینترنت در آبان‌ماه ۱۳۹۸ یک فاجعه بود. اما برای اتفاقات مشابهی که در آینده ممکن است پیش بیاید، برقرار بودن شبکه ملی اطلاعات ممکن است گزینه‌های محدودی برای برقراری ارتباط باقی بگذارد و شانس‌هایی برای ابزارهای دور زدن ایجاد کند تا بتوان به اینترنت جهانی پیدا کرد.

اما در صورتی که همه چیز کاملاً قطع شود چه گزینه‌های خواهیم داشت؟

انتخاب‌ها محدود هستند، اما چند گزینه وجود دارد. جعبه‌ابزار خاموشی کامل، مروری است بر چند ابزاری که می‌توانند از قطع ارتباط کامل شما در زمانی که هم اینترنت جهانی و هم اینترنت ملی خاموش شده باشند، جلوگیری کنند.

دریافت یک‌طرفه‌ی محتوا از طریق ماهواره‌ - رابطی بسیار مهم به دنیای بیرون

توصیه‌ی ما در اینجا مشابه توصیه‌ای است که در بخش جعبه‌ابزار قطع اینترنت برای شما داشتیم: سرویس پخش ماهواره‌ای «توشه» به احتمال زیاد بهترین فرصت را برای دسترسی به اطلاعات فیلتر نشده و مرتب به‌روزرسانی شده از دنیای بیرون، فراهم می‌کند تا از اخبار مطلع شوید و در زمان بحران امنیت خود را حفظ کنید.

در صورت خاموشی کامل، «توشه» علاوه بر بسته‌های محتوای معمول خود، محتوای افزوده‌ای منتشر خواهد کرد، این محتوا شامل به‌روزرسانی درباره وضعیت اینترنت خواهد بود، و همچنین هرگونه توصیه‌‌ای درباره اینکه چطور می‌توانید در زمان بحران به شکلی امن به اطلاعات دسترسی پیدا کنید و با دیگران ارتباط برقرار کنید.

اگر نگران وقوع یک خاموشی کامل هستید، باید به صورت جدی نصب توشه را در اولویت قرار دهید، چون زمانی که خاموشی اتفاق بیفتد دیگر دیر خواهد بود.

این ابزار از طریق ماهواره محتوا را ارسال می‌کند.

Toosheh

Toosheh

منبع دیگر

فناوری مورد استفاده در توشه این امکان را فراهم می‌کند که داده‌های غیر ویدیویی را به پخش زنده‌ی تلویزیونی تبدیل کند. داده‌ها دسته‌بندی می‌شوند، روی یک سرور بارگذاری می‌شوند، توسط ماهواره‌های موجود پخش می‌شوند و بعد توسط کاربران ضبط و رمزگشایی می‌شوند. این کار به کاربران این اجازه را می‌دهد تا در صورت قطع موقت و یا کامل اینترنت، به اخبار، اطلاعات و منابعی که از خارج از کشور فرستاده می‌شود دسترسی پیدا کنند

سهولت استفاده

یک «یو‌-اس‌-بی فلش درایو» ساده که به دستگاه رسیور (گیرنده دیجیتال) وصل شده است، اطلاعات را ذخیره می‌کند، سپس کاربر فلش درایو را به یک تلفن همراه یا کامپیوتر وصل می‌کند و توسط نرم‌افزار رمزگشایی و مشاهده‌ی فایل «توشه» محتوا را به شکل اولیه‌ی آن مشاهده ‌می‌کند.

راهنمای نصب و استفاده این اپلیکیشن رمزگشایی و مشاهده فایل را می‌توانید روی وب سایت «توشه» که در بالا لینک شده است پیدا کنید.

مزایا و‌ ویژگی‌ها

هر وقت که در ایران یک اختلال اینترنتی بوجود می‌آید، «توشه» یک بسته‌ی روزانه به اشتراک می‌گذارد که شامل ابزارهای «پروکسی»، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان رایج (به همراه بروزرسانی) ، آموزش امنیت دیجیتال، اپلیکیشن‌های اشتراک گذاری فایل، ابزارهای حریم خصوصی و بسته‌های مخصوص تظاهرات، می‌باشد.

فناوری پخش ماهواره‌ای داده‌ی «توشه» قادر است تا اطلاعات را در قالب‌های مختلف، و نه فقط ویدیو، پخش کند. پی‌دی‌اف، جی‌پگ، اچ‌تی‌ام‌ال، ام‌پی‌تری یا هر قالب دیگری که باشد، هنگامی که کاربر شبکه‌ی ماهواره‌ای را ضبط می‌کند، جمع‌آوری می‌شود.

فناوری «توشه» به وسیله برقراری ارتباط یک‌طرفه، به شکلی امن و بدون فاش شدن هویت افراد عمل می‌کند. از آنجایی که اطلاعات به همان شکل تلویزیون ماهواره‌ای به اشتراک گذاشته و دریافت می‌شود، محتوای مورد نظر کاربران قابل نظارت نخواهد بود و اطلاعات شخصی افراد هیچگاه جمع‌آوری و یا به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

خطرات و آنچه این اپلیکیشن انجام نمی‌دهد

از «توشه» نمی‌توانید بنا به میل خود برای گشت‌زنی در اینترنت استفاده کنید، فقط این امکان را دارید تا محتوایی که توشه جمع‌آوری و پخش می‌کند را دانلود کنید.

از آنجایی که پخش اطلاعات به صورت یکطرفه انجام می‌شود، نمی‌توانید از توشه برای برقراری ارتباط با افراد دیگر و یا فرستادن فایل به خارج از کشور، استفاده کنید. کاربرد توشه عمدتاً ایجاد دسترسی به اطلاعات حیاتی در مواقع بحرانی می‌باشد.

اپلیکیشن‌های پیام‌رسان - برقراری ارتباط در زمان خاموشی

اگر شبکه ملی اطلاعات از کار بیفتد، دیگر هرگونه گزینه‌‌ی آزمایشی مانند «جمی» که برقراری ارتباط را از طریق شبکه ملی اطلاعات فراهم می‌کند، امکان‌پذیر نخواهد بود.

در چنین شرایطی، بهترین گزینه می‌تواند بهره‌برداری از شبکه‌های محلی وای‌فای برای کار با «برایر» باشد - البته برای این منظور شما و فردی که می‌خواهید با او ارتباط برقرار کنید، هر دو باید بر روی یک شبکه‌ی مشترک قرار داشته باشید. این روش می‌تواند برای رد و بدل کردن فایل‌های صوتی و تصویری بین دو دستگاه به کار بیاید، اما به احتمال زیاد اگر این فرد در این حد به شما نزدیک است، پس می‌توانید او را رو در رو ببینید.

این ابزار، برقراری ارتباط از طریق بلوتوث را نیز فراهم می‌کند. با این حال خطرات و نقص‌های امنیتی در برقراری ارتباط بلوتوثی وجود دارد، این ابزار در زمانی که شما بین جمعیت هستید و واقعا نیاز دارید با دوستانتان در نزدیکی خود در ارتباط بمانید، می‌تواند به کار شما بیاید. بلوتوث خود را فعال نکنید مگر وقتی که مطمئن باشید به ریسکش می‌ارزد.

این ابزار از طریق شبکه‌های محلی متصل می‌شود.

این ابزار دارای کدگذاری سرتاسری است.

این ابزار دارای کدگذاری سرتاسری است.

این ابزار متن باز است.

Briar

Briar

«برایر» یک اپلیکیشن پیام‌رسان است که برای استفاده کنشگران، روزنامه‌نگاران و هر کس دیگری که احتیاج به برقراری ارتباط در زمان قطع اینترنت داشته باشد، طراحی شده است. برخلاف اپلیکیشن‌های پیام‌رسان سنتی، «برایر» متکی بر یک سرور مرکزی نیست، پیام‌ها با استفاده از یک شبکه توری به صورت مستقیم بین دستگاه‌های کاربران همزمان‌سازی یا همان synchronized می‌شوند.

سهولت استفاده

کاربران می‌توانند «برایر» را برای اندروید از پلی استور گوگل، F-Droid یا وب سایت برایر دانلود نمایند.

مزایا و‌ ویژگی‌ها

«برایر» می‌تواند برای به اشتراک گذاشتن پیام‌های مهم با افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید، به شکلی مطمئن عمل کند. در هنگام قطع شدن اینترنت، این اپلیکیشن اجازه می‌دهد تا داده‌ها و اطلاعات را با کانتکت‌های خود به شکلی امن به اشتراک بگذارید، البته لازم خواهید داشت تا با فرد گیرنده در محدوده‌ی بلوتوث یا روی یک شبکه وای‌فای مشترک قرار داشته باشید.

علاوه بر قابلیت گپ زدن سرتاسری خصوصی و گروهی، «برایر» به شما این امکان را می‌دهد تا تالارهای گفتگوی عمومی و بلاگ‌هایی تشکیل دهید که برقراری ارتباط را با گروه‌های معتمد میسر می‌سازد، و حتی در زمان‌های قطع اینترنت هم قابل اشتراک‌گذاری و به‌روزرسانی هستند.

تالارهای گفتگو، مکالمات غیر خصوصی هستند. بر خلاف گروه‌های خصوصی، هر کسی که به آن بپیوندد می‌تواند کانتکت‌های دیگر خود را به تالار دعوت کند. در ضمن بلاگ‌ها امکان پست و به اشتراک گذاشتن اخبار و بروزرسانی‌ها را با تمام کانتکت‌هایتان امکان پذیر می‌سازند.

«برایر» همچنین با اپلیکیشن "دکمه هشدار" Ripple مجهز شده است که می‌تواند برایر را مخفی کند یا در حالتی که نگران هستید حساب کاربری‌ شما تحت نظارت قرار گرفته یا مصادره شده، می‌تواند طوری پیکربندی شود که حساب کاربری و تاریخچه پیغام‌های شما را پاک کند.

خطرات و آنچه این اپلیکیشن انجام نمی‌دهد

این اپلیکیشن البته اشکالاتی نیز دارد. گزارش‌هایی از مشکلات برقراری ارتباط از طریق بلوتوث در زمانی که اینترنت قطع شده است دریافت شده، اما گروه «برایر» مشغول رفع این اشکالات هستند.

در زمان قطع اینترنت، این اپلیکیشن تنها در صورتی که کاربران در محدوده بلوتوث و وای‌فای یکدیگر قرار داشته باشند، می‌‌تواند کارایی داشته باشد.

مشکل دیگر این اپلیکیشن این است که تا زمانی که تعداد زیادی از افراد شروع به استفاده از «برایر» نکنند، نمی‌تواند در زمان‌های قطع دسترسی به اینترنت از تمام امکانات بالقوه خود استفاده کند و موثر واقع شود. برای اینکه «برایر» بتواند به یک اپلیکیشن پیام‌رسان قدرتمند تبدیل شود و جایگزین پیام‌رسان‌های معمول بشود، می‌بایست تعداد کاربران گسترده‌ای را جذب کند.

ابزارهای دور زدن - یک بن‌بست

اگر شبکه ملی اطلاعات به شکل کامل قطع شود، بسیار بعید است که ابزارهای دور زدن مانند «سایفون» بتوانند راهی به اینترنت جهانی پیدا کنند. بنابراین به‌هیچ‌وجه نباید از این اپلیکیشن‌ها انتظار داشته باشید که در صورت خاموشی کامل عمل کنند.

در عوض، پیشنهاد می‌کنیم که از «توشه» (که در بالا توضیح دادیم) به عنوان آخرین راه‌حل استفاده کنید تا در زمان خاموشی کامل، به اطلاعات بیرون از کشور دسترسی بیابید.