برو به محتوای اصلی
مرکز اطلاعات

راهنمای کاملِ استفاده از پیام‌رسانِ Briar

پس‌کوچه

راهنمای استفاده از این پیام‌رسان را در ادامه می‌خوانید:

ایجاد حساب کاربری:

پس از دانلود، اپلیکیشن Briar را باز کنید. در ابتدا از شما درخواست می‌شود که یک حساب کاربری با هر نام یا رمز عبوری ایجاد کنید. رمز عبور بایستی حداقل ۸ حرف داشته باشد و به طوری انتخاب شود که حدس زدن آن آسان نباشد.

Briar1.png

توجه: حساب کاربری Briar شما به طور ایمن در دستگاه شما ذخیره می‌شود ، نه در اَبر (Cloud). اگر اپلیکیشنِ Briar را حذف کنید یا رمز عبور خود را فراموش کنید، هیچ راهی برای بازیابی حساب کاربری خود ندارید.

سپس روی "Create Account" کلیک کنید. هنگامی که حساب کاربری شما ایجاد شد، به صورت خودکار به بخش فهرستِ مخاطبین (Contacts) فرستاده خواهید شد.

افزودن مخاطبین:

برای افزودن افراد دیگر به فهرست مخاطبین خود، در صفحه‌ی Contacts، روی نماد + در پایینِ سمت راست فهرست مخاطبین کلیک کنید. و دو گزینه‌ی موجود در تصویر زیر برای شما نمایان خواهد شد. برای افزودن مخاطبین، یکی از این دو گزینه افزودنِ مخاطب از راه نزدیک و یا راه دور را انتخاب کنید.

Briar2.png

اضافه کردن یک مخاطب از راه دور:

برای افزودن مخاطبینی که از لحاظ فیزیکی در نزدیکی شما قرار ندارند، بر روی گزینه‌ی add a contact at a distance کلیک کنید. در این مرحله تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

Briar3.png

برای دعوت کردن دیگران از قسمت "Give this link to the contact you want to add"، با کلیک کردن بر دکمه‌ی COPY، لینک موجود در قسمت بالا را کپی کنید و آن را برای شخص مورد نظر ارسال کنید. هم‌چنین می‌توانید از دکمه‌ی "SHARE" و انتخاب یک برنامه‌ی خاص برای ارسال لینک دعوت استفاده کنید.

اگر لینک دعوت از کسی دریافت کرده‌اید،‌ از قسمتِ "Enter the link from your contact here"، لینک دریافتی از شخص مورد نظر را در قسمتِ "Contact's link" وارد کنید و روی "Continue" کلیک کرده و یک نام مستعار برای مخاطب جدید انتخاب کنید.

در مرحله‌ی بعدی در صفحه‌ی نمایش، گزینه‌ی "Pending Contact Requests" را مشاهده خواهید کرد که وضعیت مخاطبینِ انتظار اضافه شدن را به شما اطلاع می‌دهد.

Briar4.png

پیام‌رسانِ Briar سعی خواهد کرد تا به طور منظم و لحظه‌ای به مخاطب شما متصل شده و آن‌ها را به فهرست شما اضافه کند. پس از موفقیت در اتصال، به فهرست شماره‌های یکدیگر اضافه می‌شوید. شما هم‌اکنون آماده‌ی برقراری ارتباط ایمن هستید.

اگر Briar پس از ۴۸ ساعت نتواند به مخاطب شما وصل شود، پیام "Adding contact has failed" را نشان می‌دهد. هر دو سمت باید مخاطب در انتظار را از فهرست خود حذف کرده و لینک‌های مرتبط را دوباره اضافه کنید.

افزودن مخاطب از راه نزدیک:

یک راه دیگر برای افزودن یک مخاطب، ملاقات با شخصی است که می خواهید او را اضافه کنید. هر یک از شما یک کد QR را از صفحه‌ی دستگاهِ شخص دیگر اسکن می‌کنید. این کار تضمین می کند که شما حتما به شخص مورد نظر وصل می‌شوید، بنابراین هیچ کس دیگری نمی‌تواند هویت شما را جعل کند یا پیام‌های شما را بخواند.

برای این کار، بعد از کلیک کردن بر "add a contact nearby" صفحه‌ای را شبیه تصویر زیر خواهید دید. وقتی که آماده‌ی شروع بودید، روی "Continue" کلیک کنید.

Briar5.png

کد QR مخاطب خود را در مقابل دوربین موبایل تنظیم و چند ثانیه صبر کنید تا دوربین روی آن متمرکز شود. هنگامی که دوربین کد QR را اسکن کرد، پیام "Waiting for contact to scan and connect" را مشاهده می‌کنید. اکنون مخاطب شما نیز باید کد QR شما را اسکن کند.

Briar6.png

دستگاه‌های شما اطلاعات یکدیگر را مبادله می‌کنند و پس از چند ثانیه به فهرست تماس‌های یکدیگر اضافه خواهید شد. حالا می‌توانید با امنیت با یکدیگر ارتباط برقرار کنید.

Briar7.png

ارسال پیام:

برای ارسال پیام خصوصی، روی نام مخاطب‌تان در فهرست مخاطبین کلیک کنید.

نکته: کلیه پیام‌های موجود در Briar به صورت سرتاسری رمزگذاری می‌شوند، بنابراین هیچ کس دیگری نمی‌تواند آن‌ها را بخواند.

اگر مخاطب شما آفلاین باشد، به محض اتصال پیام شما را دریافت خواهد کرد.

Briar8.png

معرفی مخاطبین به یکدیگر:

شما می‌توانید از طریق Briar، مخاطبین خود را به یکدیگر معرفی کنید. این قابلیت به آن‌ها اجازه می‌دهد که بدون نیاز به ملاقات رودررو، به مخاطبین یکدیگر تبدیل شوند. برای شروع معرفی، روی نام مخاطب در فهرست تماس‌های خود کلیک و "Make Introduction" را از فهرست انتخاب کنید. تصویر زیر:

Briar9.png

در مرحله‌ی بعدی، مخاطب دیگری که قصد معرفی او را دارید، انتخاب کنید.

Briar10.png

در این مرحله، مانند تصویر زیر یک پیغام اختیاری را اضافه کنید و سپس روی دکمه‌ی "make introduction" کلیک کنید.

Briar11.png

در این مرحله، مخاطبین شما پیامی را مانند تصویر زیر خواهند دید که از آن‌ها سؤال می‌کند که آیا این معرفی‌نامه را می پذیرند یا خیر.

Briar12.png

در صورت پذیرش هر دو سمت، آن‌ها به فهرست‌های تماس یکدیگر اضافه می‌شوند و می‌توانند به صورت امن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

گروه‌های خصوصی:

شما می‌توانید از Briar برای چت‌های گروهی با مخاطبین خود استفاده کنید. برای ایجاد یک گروه، مانند تصویر زیر، از منوی اصلی "Private Groups" را انتخاب کنید. فهرست گروه‌های خصوصی باز می‌شود. برای ایجاد یک گروه جدید، روی نماد «+» کلیک کنید.

Briar13.png

در این مرحله، یک نام برای گروه خود انتخاب و سپس روی "Create Group" کلیک کنید.

Briar14.png

سپس مخاطبین مورد نظر خود را برای اضافه کردن به گروه، انتخاب کنید. وقتی این کار انجام شد، علامت «تیک» بالای صفحه را بزنید.

Briar15.png

در مرحله بعد، یک پیام اختیاری برای مخاطبینی که انتخاب کردید، اضافه کنید و مانند تصویر زیر، روی "Send Invitation" کلیک کنید. در اینجا گروه مخاطبین شما پیام دعوت به گروه را مشاهده خواهند کرد.

Briar16.png

در این مرحله، گروه جدید به فهرست گروه‌های خصوصی شما نیز اضافه می‌شود. این فهرست تمام گروه‌هایی را که شما در آن عضو هستید یا خودتان ساخته‌اید، نشان می‌دهد.

Briar17.png

پیام‌ها در گروه‌های خصوصی بسته به نوع موضوع آن طبقه‌بندی می‌شود. هر عضو می‌تواند به پیام‌ها پاسخ دهد یا موضوع جدیدی را آغاز کند.

ایجاد کننده‌ی گروه تنها فردی است که می‌تواند اعضای جدید را دعوت کند. هر عضو می‌تواند گروه را ترک کند. اگر فرد تاسیس‌کننده از گروه خارج شود، کل گروه منحل و بسته خواهد شد.

Briar18.png

انجمن‌ها:

یک انجمن در پیام‌رسانِ Briar محلی برای گفتگوی عمومی است. بر خلاف یک گروه خصوصی، هرکسی که به یک انجمن بپیوندد، می‌تواند مخاطبین و دوستان خود را نیز دعوت کند.

برای ایجاد یک انجمن و محل برای گفتگو، فهرست اصلی را باز کرده و "Forums" را انتخاب کنید. فهرست انجمن‌‌ها باز خواهد شد و برای ایجاد یک انجمن جدید بایستی روی نماد «+» کلیک کنید. تصویر زیر:

Briar19.png

یک نام برای انجمن خود انتخاب و سپس روی "Create Forum" کلیک کنید. مانند تصویر:‌

Briar20.png

انجمن جدید نیز به فهرست انجمن‌های شما اضافه می‌شود. این فهرست تمام تالارهای گفتگوی شما را نشان می‌دهد.

Briar21.png

برای به اشتراک گذاشتن یک انجمن با مخاطبین و دوستان خود، روی آن کلیک کرده و سپس روی نماد به اشتراک‌گذاری کلیک کنید.

Briar22.png

بعد مخاطبینی را که می‌خواهید انجمن را با آن‌ها به اشتراک بگذارید، انتخاب کنید. وقتی این کار انجام شد، علامت «تیک» را بزنید.

Briar23.png

یک پیام اختیاری به مخاطبین انتخاب شده اضافه کنید، سپس روی "Share Forum" ضربه بزنید. مخاطبین پیامی را مشاهده می‌کنند که از آن‌ها دعوت به پیوستن به انجمن می‌کند.

Briar24.png

پیام‌ها در گروه‌های خصوصی بسته به نوع موضوع آن طبقه‌بندی می‌شود. هر عضو می‌تواند به پیام‌ها پاسخ دهد یا موضوع جدیدی را خود آغاز کند.

هر یک از اعضای یک انجمن می‌تواند اعضای جدید را دعوت کند. هر عضو حتی ایجادکننده‌ی انجمن می‌تواند گروه را ترک کند. این انجمن تا زمان ترک آخرین عضو برپا خواهد ماند.

Briar25.png

وبلاگ‌ها:

حساب کاربری Briar شما دارای یک وبلاگ داخلی است. شما می‌توانید از آن برای ارسال اخبار و به‌روزرسانی در مورد فعالیت‌های خود استفاده کنید. وبلاگ شما به‌طور خودکار با مخاطبین و دوستان شما به اشتراک گذاشته می‌شود و وبلاگ‌های آن‌ها نیز با شما به اشتراک گذاشته می شود.

برای خواندن بلاگ‌های مخاطبین یا نوشتن یک پست روی وبلاگ، منوی اصلی را باز کرده و "Blogs" را انتخاب کنید. تصویر زیر:

Briar26.png

برای نوشتن یک پست، روی نماد قلم در بالای فید وبلاگ کلیک کنید. تصویر:

Briar27.png

پست خود را بنویسید و روی "Publish" کلیک کنید.

Briar28.png

مطلب جدید شما در فید وبلاگ ظاهر می‌شود.

Briar29.png

برای نوشتن دوباره بلاگ و یا اضافه کردن چیزی به آن، بر روی علامت reblog در گوشه‌ی پست ضربه بزنید.

Briar30.png

یک نظر اختیاری اضافه کنید و بر روی دکمه‌ی "REBLOG" کلیک کنید.

Briar31.png

پست بلاگی با پیوست شدن نظر شما به آن، در فید بلاگ ظاهر خواهد شد.

Briar32.png

فیدهای RSS:

برای خواندن هر وبلاگ یا سایت خبری که فید RSS دارد، می‌توانید از Briar استفاده کنید. مقاله‌ها از طریق Tor بارگیری می‌شوند تا از حریم شخصی شما محافظت کنند. دقیقاً مانند پست‌های وبلاگ، می‌توانید در مورد مقاله‌های مربوط به فیدهای RSS نظر دهید.

برای وارد کردن فید RSS، بخش وبلاگ را باز کنید و "Import RSS Feed" را از فهرست انتخاب کنید.

Briar33.png

آدرس URL فید RSS را وارد کرده و روی "Import" کلیک کنید. مقاله‌ها دانلود و به فید وبلاگ اضافه می‌شود. این مرحله ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

Briar34.png

با انتشار مطالب جدید، Briar آن‌ها را به طور خودکار دانلود می‌کند. مطالب وارد شده با مخاطبین و دوستان شما به اشتراک گذاشته نمی‌شوند مگر اینکه خودتان تصمیم به بازپخش مجدد آن‌ها بگیرید.

Briar35.png

برای مدیریت فیدهای RSS، بخش وبلاگ را باز کنید و "Manage RSS Feeds" را از فهرست انتخاب کنید.

Briar36.png

برای حذف فید، روی نماد «trash» یا سطل آشغال کلیک کنید. مطالب وارد شده از فید وبلاگ حذف خواهند شد، به استثنای هر مطلبی که دوباره بر روی آن نکته‌ای را نوشته‌اید.

Briar37.png

حذف مخاطبین و دوستان:

برای حذف یک شماره یا مخاطب خاص، روی نام آن در فهرست مربوطه کلیک کنید و "Delete contact" را از فهرست انتخاب کنید.

Briar38.png

نکته: برای حفظ امنیت شما، مخاطب موردنظر متوجه نخواهد شد که شما او را از فهرست خود پاک کرده‌اید. در عوض آن شخص، شما را از این بعد به صورت آفلاین خواهد دید.

تنظیمات:

برای تغییر تنظیمات و به نوعی شخصی‌سازی فضای این اپلیکیشن، منوی اصلی را باز کرده و "Setting" را انتخاب کنید.

Briar39.png

اتصال از طریق (Tor):

پیام‌رسانِ Briar از شبکه‌ی تور (Tor) برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کند. Tor شبکه‌ای از رایانه‌ها است که توسط افراد داوطلب در سراسر جهان اداره می‌شود و به مردم کمک می‌کند تا بدون سانسور به اینترنت دسترسی پیدا کنند. پل‌ها یا "Bridge" در تور، در واقع مجموعه‌ای از کامپیوترها هستند که در مواقعی که دولتی یا ارائه‌دهنده‌ی اینترنت در کشور شما سیاست‌های محدود کننده و سانسور اعمال کند، می‌توانند به شما برای اتصال به تور (Tor) کمک کنند.

شما می‌توانید نحوه‌ی اتصال Briar به اینترنت را کنترل کنید:

Briar40.png

  • به طور خودکار و بر اساس موقعیت مکانی فعلی شما: Briar نحوه اتصال را بر اساس موقعیت فعلی شما انتخاب می‌کند.
  • استفاده از تور (Tor) بدون استفاده از پل‌ها (Bridges): اپ Briar بدون استفاده از پل، به شبکه‌ی تور وصل می‌شود.
  • استفاده از تور (Tor) با استفاده از پل‌ها (Bridges): اپ Briar با استفاده از پل، به شبکه‌ی تور وصل می‌شود.
  • اصلا وصل نشود:‌ اپِ Briar به هیچ وجه به اینترنت وصل نشود.

از اینترنت همراه تلفن خود استفاده کنید:

شما این امکان را دارید که انتخاب کنید تا Briar از اینترنت همراه استفاده کند یا خیر. اگر اینترنت همراه خود را خاموش کنید، Briar فقط هنگام اتصال به وای‌فای از اینترنت استفاده می‌کند.

اتصال به اینترنت (Tor) فقط در هنگام شارژ باتری:

شما می‌توانید تنظیمات Briar را به نحوی بگذارید که فقط در صورت اتصال کابل شارژ به برق بتوانید به اینترنت متصل شوید.

قفل صفحه:

نکته: این قابلیت برای نسخه‌‌ی اندروید شماره ۴ در دسترس نیست.

برای محافظت از حریم خصوصی خود در هنگام استفاده‌ی افراد دیگر از دستگاه‌تان، می‌توانید Briar را بدون خروج از سیستم قفل کنید. این کار استفاده از Briar را تا زمانی که الگو یا رمز عبور را وارد نکرده‌اید، ناممکن خواهد کرد.

Briar41.png

اپلیکیشنِ Briar از همان پین، الگو یا رمز عبوری استفاده می‌کند که معمولاً برای باز کردن قفل دستگاه خود وارد می‌کنید. بنابراین اگر هنوز پین، الگو یا رمز عبور را انتخاب نکرده‌اید، این تنظیم غیرفعال می‌شود.

هنگامی که تنظیم قفل صفحه فعال می‌شود، گزینه‌ی "Lock App" به منوی اصلی Briar اضافه می‌شود. شما می‌توانید از این گزینه برای قفل کردن Briar بدون خروج از سیستم استفاده کنید.

Briar42.png

وقتی که Briar قفل است، از شما می‌خواهیم که از رمز عبور خود برای باز کردن قفل استفاده کنید.

Briar43.png

قفل صفحه خودکار برای مدتی که فعال نیستید:

نکته: این قابلیت برای نسخه‌‌ی اندروید شماره ۴ در دسترس نیست.

شما هم‌چنین می‌توانید Briar را در حالتی بگذارید که وقتی برای مدت معینی از آن استفاده نکرده‌اید، Briar به طور خودکار قفل شود.


اصل این مقاله در پسکوچه منتشر شده است