برو به محتوای اصلی

درباره‌ی ما

«ایران در خاموشی» چیست؟

«ایران در خاموشی» یک مرکز منابع آنلاین است و به این منظور طراحی شده که در زمان قطع اینترنت و یا اختلال در آن به شما کمک کند.

اگر می‌خواهید ارتباط خود را با مخاطبان، دوستان و دنیای بیرون در زمان قطع اینترنت حفظ کنید، بسیار مهم است که از قبل آماده باشید.

زمانی که دیگر ارتباط شما با اینترنت جهانی قطع شده، گزینه‌های موجود بسیار محدودتر خواهد بود. دیگر نمی‌توانید ابزار یا اپلیکیشنی دانلود کنید، یا روی اینترنت به دنبال دستورالعمل‌های لازم برای اتصال بگردید.

اگر می‌خواهید ارتباط و اتصال خود را حفظ کنید، از الان باید برنامه‌ریزی را شروع کنید.

گروه «ایران در خاموشی» تلاش کرده است تا ابزارهای موجودی را که ادعا می‌کنند در زمان قطع یا اختلال اینترنت پایدار هستند، پیدا کند. ما این ابزارها در قالب چهار جعبه‌ابزار به منظور استفاده در چهار موقعیت مختلف ارائه می‌دهیم.

البته تمام این ابزارها در نهایت به شکل کامل کارایی نخواهند داشت، همه‌ی آن‌ها برای استفاده در زمان قطعی اینترنت در ایران مناسب نخواهند بود، و ما خطرات و نگرانی‌های مربوط به این ابزارها را - هر جا که این خطاها برایمان قابل شناسایی باشند - مشخص خواهیم کرد.

تنها راهی که برنامه‌نویسان این ابزارها می‌توانند از طریق آن بفهمند باید چه تغییراتی ایجاد شود تا بتوانند کاربران را بهتر حمایت کنند، این است که از این ابزارها استفاده شود. در این صورت کاربرانی مثل شما می‌توانند در زمان قطع اینترنت به شکلی امن به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و با دیگران در ارتباط باشند.

اگر علاقه‌مند هستید و حاضرید درباره هر کدام از ابزارهایی که «ایران در خاموشی» ارائه می‌دهد، بازخورد و نظر خود را به ما منتقل کنید، بسیار قدردان کمک شما خواهیم بود. می‌توانید نظرات خود را در بخش تجربیات شما اضافه کنید.

ما همچنین کتابخانه‌ای از منابع در بخش مرکز اطلاعات در اختیار شما می‌گذاریم که در زمینه‌ی راه‌های برنامه‌ریزی پیش از اختلال و کاهش تأثیرات قطع شدن و اختلال اینترنت به شما کمک می‌کنند. این مرکز منابع، حاصل کار تعدادی از متخصصان و موسسات امنیت دیجیتال را یک‌جا جمع‌آوری می‌کند تا توصیه‌های مهمی درباره اینکه چگونه امنیت خود را حفظ کنید و در عین حال در زمان قطع اینترنت به اطلاعات و افراد دسترسی داشته باشید، به شما ارائه دهد.

چرا قطع اینترنت خطرناک است؟

قطع شدن اینترنت و اختلال در آن، به شکلی بنیادین حقوق بشر را هم در فضای آنلاین و هم دنیای واقعی نقض می‌کند.

علاوه بر محدود کردن حق بنیادین آزادی بیان شهروندان، قطع اینترنت پرده‌ای از تاریکی ایجاد می‌کند که در پس آن سرکوب، بازداشت‌ها و خشونت حکومت که در فضای واقعی صورت گرفته، پنهان می‌شود.

این نوع تخطی‌ها در پشت این پرده تاریک رخ می‌دهند، بدون آن‌ که شهروندان بتوانند آن‌ها را ثبت کنند، در فضای آنلاین به اشتراک بگذارند و یا مسئولان را در قبال آن مجبور به پاسخگویی کنند.

پروژه‌ی «ایران در خاموشی» توسط چه کسانی اداره می‌شود؟

«ایران در خاموشی» پروژه‌ای است که دو موسسه‌ی حقوق دیجیتال، یعنی Small Media و Netfreedom Pioneers آغاز کرده‌اند. هر دوی این موسسات با انگیزه‌‌ی دفاع از آزادی بیان و دسترسی آزاد به اطلاعات آنلاین فعالیت می‌کنند و به شدت با سانسور و کنترل اطلاعات در فضای آنلاین مخالف هستند.

این پروژه بدون حمایت و همکاری تعداد زیادی از متخصصین این حوزه امکان‌پذیر نبود و ما از همکارانمان در «پس‌کوچه»، «توشه» و «فمینیست اسپکتروم» در کنار بسیاری افراد دیگر، به خاطر مشارکت در این پروژه سپاسگزاری می‌کنیم.

پرش به فهرست